Mix 106.5

Mix 106.5


Friday, November 29, 2019

Knights Knocked Off

Owen Sound | by Fred Wallace  

Nov 29/19 Bayshore Broadcasting Sports


Auction Today

The CFOS-Sun Times Christmas Fund Broadcast is Sunday at the Roxy Theatre from 1-8 pm

TODAY......." Christmas Fund Auction Package "

7 am-10 am

- 2 tickets to see the Maple Leafs vs New Jersey Devils 
- a foursome including Carts at Fabulous Cobble Beach  
- 1 Large CCM Attack Adult Home Jersey  
- 1 Large OHL Attack Youth Home Youth Jersey 
+ 2 seats to Grandma Goes to Rama V

To bid, call 519-379-1152

All proceeds go to the 80th annual CFOS-Sun Times Christmas Fund Broadcast 





Ontario Hockey League

Kitchener Rangers 5 Erie Otters 4  (SO)
Mississauga Steelheads 7 Oshawa Generals 4
Peterborough Petes 6 North Bay Battalion 1


Rangers 5 Otters 4  (SO)

Liam Hawel scored the lone shootout goal for the Rangers who snapped a 4 game losing streak.

Kitchener goaltender Jacob Ingham returned to net after missing a handful of games due to injury & stopped 32 shots through regulation and overtime, then turned aside all three he faced in the shootout.

Collingwood native Emmett Sproule scored for the Otters who pick up a point for the shootout loss.

Erie has lost 8 times in November but has managed to get a point in 6 of those 8 losses

Tonight, the Owen Sound Attack are at Kitchener to face the Rangers

You can hear the game live on 560 CFOS with Kia of Owen Sound-Terry's Trailer Service Bearadio

Bearadio is brought to you in part by Darcy King at Royal LePage RCR Realty

 

Steelheads 7 Generals 4

Keean Washkurak had a 4 point game for the Steelheads
 

Petes 6 Battalion 1

Underage Mason McTavish scored twice and was + 3 for the Petes 



Tonight

Owen Sound Attack at Kitchener Rangers

You can hear the game live on 560 CFOS at 7 pm with Kia of Owen Sound-Terry's Trailer Service Bearadio

Bearadio is brought to you in part by McNabb Flooring Solutions

Saturday, the Attack host Saginaw


Peterborough Petes at Hamilton Bulldogs, 7 p.m.
North Bay Battalion at Kingston Frontenacs, 7 p.m.
Niagara IceDogs at Sarnia Sting, 7:05 p.m.
Barrie Colts at Sudbury Wolves, 7:05 p.m.
Saginaw Spirit at Guelph Storm, 7:30 p.m.
Windsor Spitfires at London Knights  7:30 p.m.

 

WESTERN CONFERENCE

Windsor 21 15 3 3 0 33
Guelph  22 14 4 1 3 32
Saginaw 24 14 8 1 1 30
Flint        24 15 9 0 0 30
London  21 14 5 1 1 30
Erie        26 11 7 2 6 30
OSound 23 10 9 3 1 24
Sarnia    23 11 12 0 0 22
Sault       25 10 14 1 0 21
Kitchener  22 8 10 2 2 20


EASTERN CONFERENCE

Peterborough 25 17 6 1 1 36
Sudbury          26 14 11 1 0 29
Ottawa            24 18 6 0 0 36
Oshawa          24 16 7 0 1 33
Barrie              21 12 8 0 1 25
Hamilton        26 12 13 1 0 25
Niagara          25 9 12 3 1 22
Mississauga  25 8 16 1 0 17
Kingston        24 5 15 2 2 14
North Bay      25 5 20 0 0 10



Kia CHL Top 10 Rankings – Week 11

Sherbrooke Phoenix (20-3-2-0)
Moncton Wildcats (19-5-0-0)
Windsor Spitfires (15-3-3-0)
Everett Silvertips (16-5-1-0)
Chicoutimi Sagueneens (18-5-2-0)
Prince Albert Raiders (16-5-3-1)
Ottawa 67's (17-6-0-0)
Oshawa Generals (16-6-0-1)
Portland Winterhawks (15-5-1-2)
Guelph Storm (14-4-1-3)


Honourable Mention:

Edmonton Oil Kings (15-5-4-2)
Peterborough Petes (16-6-1-1)
London Knights (14-5-1-1)



The Ontario Hockey League today announced the debut edition of the weekly minor midget rankings for the 2020 OHL Cup Showcase Tournament powered by Under Armour and hosted by the Greater Toronto Hockey League.

The 2020 OHL Cup powered by Under Armour and hosted by the GTHL is scheduled for March 17-23 and will feature 20 teams from across Ontario and the United States showcasing many of the top players eligible for the 2020 OHL Priority Selection.  All games will be played at Scotiabank Pond in Toronto until the Championship Final moves to the Mattamy Athletic Centre on Monday, March 23.

The weekly rankings are determined by a panel of OHL Central Scouting staff and represent the top teams that are competing to play in the annual year-end championship tournament.

 

Minor Midget Rankings for the 2020 OHL Cup Powered by Under Armour – Week 1

1 Toronto Jr. Canadiens (GTHL)
2 Quinte Red Devils (OMHA)
3 Toronto Nationals (GTHL)
4 Toronto Marlboros (GTHL)
5 Southern Tier Admirals (OMHA)
6 Toronto Titans (GTHL)
7 Elgin-Middlesex Chiefs (ALLIANCE)
8 Waterloo Wolves (ALLIANCE)
9 York-Simcoe Express (OMHA)
10 Mississauga Reps (GTHL)
   

  Honourable Mention:

  Hamilton Huskies (ALLIANCE)
  Whitby Wildcats (OMHA)
  Vaughan Kings (GTHL)


Last season the Don Mills Flyers overcame a 4-1 deficit to defeat the Toronto Red Wings 6-5 as Shane Wright (Kingston Frontenacs) set up Brennan Othmann (Flint Firebirds) for the overtime winning goal. The Flyers added both OHL Cup and GTHL Championships to their incredible season that saw them lose just once. An exceptional status player who was selected by the Kingston Frontenacs with the first overall pick of the 2019 OHL Priority Selection, Wright was named Tournament MVP with 18 points over seven contests, one shy of Connor McDavid's 2012 event record.

The 2019 OHL Priority Selection featured 15 players chosen in the first round who competed for the OHL Cup including Shane Wright (Don Mills Flyers - 1st overall Kingston Frontenacs), Brennan Othmann (Don Mills Flyers - 2nd overall Flint Firebirds), Brandt Clarke (Don Mills Flyers - 4th overall Barrie Colts), Wyatt Johnston (Toronto Marlboros - 6th overall Windsor Spitfires), Benjamin Gaudreau (Team NOHA - 7th overall Sarnia Sting), Ryan Winterton (Whitby Wildcats - 8th overall Hamilton Bulldogs), Liam Arnsby (Don Mills Flyers - 9th overall North Bay Battalion), Ethan Del Mastro (Toronto Marlboros - 12th overall Mississauga Steelheads), Francesco Pinelli (Toronto Red Wings - 13th overall Kitchener Rangers), Danny Zhilkin (Toronto Marlboros -14th overall Guelph Storm), Landon McCallum (Brantford 99'ers - 15th overall Sudbury Wolves), Brett Harrison (London Jr. Knights - 16th overall Oshawa Generals), Jacob Holmes (York-Simcoe Express - 18th overall Soo Greyhounds), Connor Punnett (North Central Predators - 19th overall Saginaw Spirit) and Jack Matier (Team NOHA - 21st overall Ottawa 67's).

Notable OHL Cup graduates currently playing in the NHL include Dylan Strome (Toronto Marlboros/Chicago Blackhawks), Travis Konecny (Elgin-Middlesex Chiefs/Philadelphia Flyers), Mitch Marner (Vaughan Kings/Toronto Maple Leafs), Connor McDavid (Toronto Marlboros/Edmonton Oilers), Max Domi (Don Mills Flyers/Montreal Canadiens), Sean Monahan (Mississauga Rebels/Calgary Flames), Taylor Hall (Greater Kingston Frontenacs/New Jersey Devils), Tyler Seguin (Toronto Nationals/Dallas Stars), John Tavares (Toronto Marlboros/Toronto Maple Leafs), P.K Subban (Markham Islanders/New Jersey Devils), and Steven Stamkos (Markham Waxers/Tampa Bay Lightning).

 

Greater Metro Junior Hockey League

West Nippising Lynx 5 Knights of Meaford 2
Bancroft Rockhounds 4 New Tecumseth Civics 3


Lynx 5 Knights 2

Robert Ginatullin had a hat trick for the Lynx....2 shorthanded goals + a power play marker

Elias Thompson & Jonathan Gosselin scored for the Knights who were 1 for 8 on the power play and gave up 2 shorthanded goals against

Tomorrow night the Knights host the Bradford Rattlers & then Sunday afternoon, the Knights host the Bancroft Rockhounds


1st Period
08:16 West Nipissing Shadow Reuben  (Isak Vacietis)
13:10 West Nipissing Short Handed - Robert Ginatullin  (Donovan Rich)

2nd Period

7:20 West Nipissing Power Play - Donovan Rich  (Hosea Mamakwa, William Michaud)
08:32 West Nipissing Power Play - Robert Ginatullin  (William Michaud, Justin Gibeault)
11:54 Meaford Power Play - Elias Thompson  (Felix Lecomte, Alec Bolduc)

3rd Period
10:23 Meaford Jonathan Gosselin  (Unassisted)
15:09 West Nipissing Short Handed - Robert Ginatullin  (Donovan Rich)



Rockhounds 4 Civics 3

Lucas Timm scored the game winning goal with 75 seconds remaining in regulation time

Riley Nadeau & Drew Anderson had a goal & an assist apiece for the Civics.


1st Period
01:27 Bancroft Leon Hartl  (Dylan Burton)
03:19 New Tecumseth Drew Anderson  (Riley Nadeau, Volodymyr Bulych)
15:50 New Tecumseth Riley Nadeau  (Matthew Senra, Drew Anderson)

2nd Period
02:10 New Tecumseth Vadim Tsyrkunov  (Vadim Shatunov, Miroslav Riazantsev)

3rd Period
05:27 Bancroft Power Play - Tyler Dellina  (Leon Hartl, Vitezslav Klesla)
11:01 Bancroft Power Play - Leon Hartl  (Erik Muljar, Tyler Dellina)
18:45 Bancroft Lucas Timm  (Danil Vaulin, Zach Leonardi)


Tonight

Greater Metro Junior Hockey League
( Home Team listed first )

7:30PM Almaguin Spartans vs Ville-Marie Pirates
7:30PM Northumberland Stars vs North York Renegades
7:30PM Niagara Whalers vs Kingsville Kings


North Division

Ville-Marie 22 17 4 0 1 35
Temiscaming 24 17 6 0 1 35
N Tecumseth 25 17 8 0 0 34
Brad Bulls 21 14 6 0 1 29
Brad Rattlers 22 13 7 0 2 28
Bancroft 23 12 11 0 0 24
Almaguin 25 10 14 0 1 21
W Nipissing 23 9 12 0 2 20
Meaford 19 8 11 0 0 16
S Muskoka 25 7 16 0 2 16
Ottawa 21 3 18 0 0 6


South Division

St. George 20 17 3 0 0 34
Kingsville 21 15 3 0 3 33
North York 22 13 8 0 1 27
Niagara 19 12 6 0 1 25
London 18 11 7 0 0 22
Nthmberland 22 9 10 0 3 21
Windsor 21 9 10 0 2 20
Durham 24 10 14 0 0 20
Toronto 25 5 18 0 2 12
Tottenham 24 5 17 0 2 12




Ontario Junior Hockey League

Brantford 99'ers 3 Collingwood Colts 2  (OT)

Liam Stevens had the overtime winner for the 99'ers

Christian Taylor & Patrick Brown scored for Collingwood

Sunday, the Colts host Georgetown at the Eddie Bush Memorial Arena


Period 1
Brantford - Jake Partridge (Kyle Bollers, Liam Stevens) 8:23

Period 2
Collingwood - Christian Taylor (Noah Minns, Tyler Ignazzitto) 5:39
Brantford - Kyle Bollers (short handed) (unassisted) 13:36
Collingwood - Patrick Brown (power play) (Adrian Nabuurs) 16:23

Period 3
(no scoring)

Overtime
Brantford - Liam Stevens (Conor Ali) 0:45



Tonight

Milton Menace at Oakville Rangers    7:00 PM
Mississauga Chargers at Aurora Tigers        7:30 PM
Cobourg Cougars at Wellington Dukes   7:30 PM
Toronto Patriots at Brampton Admirals   7:30 PM
Buffalo Jr Sabres at Burlington Cougars    7:30 PM
North York Rangers at St Michaels Buzzers 7:30 PM
Pickering Cougars at Markham Royals   7:30 PM
Trenton Golden Hawks at Lindsay Muskies  7:40 PM


North Division

Stouffville 27 16 9 1 1 34
Collingwood 28 13 9 1 5 32
Markham 26 13 10 0 3 29
Pickering 24 10 13 1 0 21
Aurora              27 4 20 0 3 11


West Division

Oakville 28 20 5 2 1 43
Burlington 27 19 5 1 2 41
Brantford 29 13 15 0 1 27
Georgetown 26 10 11 3 2 25
Buffalo 24 12 11 0 1 25
Milton    26 8 15 1 2 19


South Division

Tor Patriots 26 21 4 0 1 43
Jr Canadiens 28 18 5 2 3 41
St Michaels 28 13 10 1 4 31
North York 27 9 13 2 3 23
Mississauga 26 9 14 1 2 21
Brampton 25 9 16 0 0 18


East Division

Wellington 29 24 3 2 0 50
Trenton 30 22 6 1 1 46
Whitby 28 11 13 1 3 26
Cobourg 26 7 14 3 2 19
Lindsay 29 4 22 1 2 11



PJHL Carruthers Division

Stayner Siskins  4 Alliston Hornets 3  (OT)
Caledon Golden Hawks 6 Schomberg Cougars 3
 

Siskins 4 Hornets 3  (OT)

Josh Battistella scored the overtime winner on a power play for the Siskins

Adam Hoppe, Mitch Livingston & Jakob Power scored for the Hornets

Stayner trails Alliston by 3 points for 1st place in the division.
 


Period 1
Alliston - Adam Hoppe (Christian Moore, Adrian Ludiciani) 14:37

Period 2
Stayner - Matthew Maidens (Gavin Mikaczo, Josh Battistella) 5:09
Stayner - Caleb Minns (Deaglan Small) 6:30
Alliston - Mitch Livingston (power play) (Ryan Sallows, Braydon Hogarth) 17:32

Period 3
Alliston - Jakob Power (unassisted) 1:55
Stayner - Aidan Desforges (Kyle Linney) 14:44

Overtime
Stayner - Josh Battistella (power play) (Matthew Maidens, Caleb Minns) 3:24

 

Golden Hawks 6 Cougars 3

Vito Sica scored twice for Caledon

Brandon Cohen had a goal & an assist for the Cougars 


Period 1
Caledon - William Patry (Marc Bottero) 0:49
Schomberg - Spencer Ripley (power play) (Mitchell Newman, Brenndan Eason) 9:14

Period 2
Caledon - Alex Mourani (Vito Sica) 5:14
Schomberg - Rees Cameron (Brandon Cohen, Owen Heilemann) 8:35
Caledon - Marc Bottero (power play) (Alex Mourani) 12:12
Caledon - Vito Sica (Dante Zuccaro, Luke Miehm) 17:51
Schomberg - Brandon Cohen (Cameron Kokelj) 18:54

Period 3
Caledon - Ethan Lajeunesse (unassisted) 15:11
Caledon - Vito Sica (empty net) (unassisted) 18:10
 

Tonight

Schomberg Cougars at Alliston Hornets 7:30 PM
Orillia Terriers at Penetanguishene Kings 8:00 PM

 

Carruthers Division Standings

Alliston 21 16 2 0 3 35
Stayner 23 16 7 0 0 32
Schomberg 25 12 10 1 2 27
Orillia    20 11 8 0 1 23
Caledon 22 10 9 1 2 23
Penetang 22 10 12 0 0 20
Midland 23 7 16 0 0 14
Huntsville 22 6 16 0 0 12
 


PJHL Pollock Division Tonight

Wingham Ironmen at Walkerton Hawks, 8:20 p.m.
Kincardine Bulldogs at Mitchell Hawks 8:30 p.m


Pollock Division Standings

Wingham 24 17 5 1 1 36
Mount Forest 20 16 3 1 0 33
Mitchell 22 12 8 0 2 26
Hanover 21 12 8 0 1 25
Kincardine 21 11 9 0 1 23
Walkerton 21 3 16 1 1 8
Goderich 21 2 18 1 0 5




PJHL Yeck Division

Aylmer Spitfires at Exeter Hawks  8 p.m.


Yeck Division Standings

Mt.Brydges 24 17 7 0 0 34
Exeter 23 14 7 1 1 30
Dorchester 20 14 6 0 0 28
Aylmer 24 14 10 0 0 28
Thamesford 21 13 7 0 1 27
N Middlesex 21 9 9 1 2 21
Lucan  20 6 14 0 0 12
Port Stanley 23 0 23 0 0 0

 

 

WOAA Senior Hockey

8:30 PM Saugeen Shores Winterhawks at Durham Thundercats
8:30 PM Ripley Wolves at Petrolia Squires
8:30 PM Clinton Radars at Elora Rocks
8:30 PM Minto 81's at Milverton 4-Wheel Drives
8:30 PM Seaforth Centenaires at Tavistock Royals


WOAA Senior Standings

Shelburne Muskies 10 9 1 0 0 0 18
Saugeen Whawks     10 9 1 0 0 0 18
Ripley Wolves   8 8 0 0 0 0 16
Clinton Radars 11 7 4 0 0 0 14
Seaforth Centenaires 9 6 3 0 0 0 12
Tavistock Royals 10 5 3 0 1 1 12
Durham Thundercats 9 5 3 0 0 1 11
Milverton Drives 10 3 4 0 1 2 9
Elora Rocks      10 4 5 0 1 0 9
Tillsonburg Thunder     8 4 4 0 0 0 8
Petrolia Squires 11 4 7 0 0 0 8
Lucknow Lancers 9 1 6 0 1 1 4
Minto 81's          8 1 6 0 0 1 3
Shallow Lake Crushers 9 0 9 0 0 0 0



Bluewater Boys Curling

Kincardine District Knights 6 John Diefenbaker Trojans 5



OSCVI Ladies Volleyball

Jesco Builders Ltd. 7  Tin Man Aluminum 1
Bruce Wild CFP 8 Samli Law 0 
Carson's camp 6 Vanwycks 2 
Mackhall Mobility 6 G T Cycle 2
Berner's 6 Paralyzers 2
Volley Llamas 6 McNabb Construction 2




Minor Hockey

Midget

Chatsworth Moggie Valley Timber Rebels 2 Goderich 1

Austin McComb and Alex Dejong scored for Moggie Valley Timber 

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2019 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc